A recipe for peanut butter requires 12 pounds of butter and 10 pounds of peanuts. a pound of peanuts costs four times as much as a pound of butter. if the total cost of the batch of peanut butter is $91, how much does one pound of butter cost?

Respuesta :

Let a pound of butter cost $x

butter = x
peanut = 4x

12x + 10(4x) = 91
12x + 40x = 91
52x = 91
x = $1.75

x = $1.75

One pound of butter cost $1.75