Frank buys a pack of 8 towels for $15.20.Find the unit price in dollars per towel.If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

Hi there!

In order to find how much one towel costs, divide the total price (15.2) by the number of towels (8)

15.2/8=1.90

Therefore one towel costs $1.90

Hope this helps!

Otras preguntas