Two school newspapers were sold one day at school. Three were sold the second day and four the third day. If $6.75 was collected, how much did each paper cost

Respuesta :

2+3+4= 9 newspapers total

$6.75/9= $0.75

Final answer: $0.75 each

Answer:

0.75 per paper

Step-by-step explanation: