Janelle plans to make pillows and sell them online for $23 each. She already bought a sewing machine for $150. Additionally, for each pillow, she will need to spend $12 on materials and $5 on shipping.
Which equation can you use to find p, the number of pillows Janelle must sell so that her costs equal her sales?

Respuesta :

Answer: Janelle needs to sell 25 pillows so that her cost can equal her sales

Step-by-step explanation: