amaglomawuli5 amaglomawuli5
  • 07-02-2024
  • Mathematics
contestada

Nancy bought 500 oranges for #6000. How much will 300 oranges Cost?​

Respuesta :

laeie
laeie laeie
  • 07-02-2024

Answer: 3,600$

Step-by-step explanation:

$6000 divided by 500 equals 12, times 300 equals 3,600$

Answer Link
ytawhitsel
ytawhitsel ytawhitsel
  • 07-02-2024

Answer:

$3,600

Step-by-step explanation:

500 oranges for $6000 ---> find the price for 1 orange.

6000/500= $12

the unit price for each orange is $12. Now find the price for 300.

12×300=$3600

Answer Link

Otras preguntas

Where can you find these ruins of an ancient phoenician city?.
how did the soviet union fall affect other communist countries?
Which events are mutually exclusive? check all that apply. landing on an unshaded portion and landing on 2 landing on a shaded portion and landing on 3 landing
Describe what President Adams did to protect U.S. ships in the Atlantic. Explain whether you think he pursued the best foreign policy option.
I need help/ 100 points for this please pls
Maria reads 1/5 book in a week jada reads 8 times as many books os Moria in a week How many books does Jado read in a week ​
Time Left:1:32:30 Ryan Harris: Attempt 1 (06.07 MC) The cost and customer rating of 15 cars is shown on the scatterplot. The cars are rated on a scale of 0 to 1
Are your actions free or determined? Fully explain your answer.
Gina applied 1,780 J of work to move a sofa 3.8 meters. What amount of force did she exert?
Find the area of the triangle ABC