Respuesta :

Answer:

Yes, the rates are equivalent because both Ms. Ale and Ms. Collins paid $0.50 per muffin. They both paid $3 for every 6 muffins, and $9 for every 18 muffins, showing the same unit rate of $0.50 per muffin.