Mr rap has a family of 5. He spend 1650 per month on food.Mr Srivastava has a family of 8 .if both families eat the same kind of food ,how much does Mr Shivastava spend on food?

Respuesta :

$1650 / 5 people = $330 spent on food for a month for each person in the family

330 * 8 = 2640
The answer is 2640 because if you divide the money that Mr. Rap spend by 5 you get 330 so then multiply that by 8 and you get 2640 dollars.