elyasv1bez18
elyasv1bez18 elyasv1bez18
  • 10-06-2022
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candy for $9.60.
What was the price of this candy in cents per ounce?

Respuesta :

cinnamonroll00
cinnamonroll00 cinnamonroll00
  • 10-06-2022

Answer:

The price of candies in cents per ounce is 20 cents per ounce.

Step-by-step explanation:

960 cents/(48 oz) = 20 cents/oz

hoped I helped

Answer Link
danverscarly21 danverscarly21
  • 10-06-2022
Answer: 20 cents per ounce
Explanation: There are 48oz in 3 pounds. $9.60/48 =0.2
0.2= 20 cents
Answer Link

Otras preguntas

How did Henry David Thoreau inspire later American reformers?
$2x is shared among 3 persons, A,B,C in the ratio 3:2:5 if B gets $45, find the value of x.
According to the nebular hypothesis, how did most of the excess dust and gas in the solar system get removed?
Two step equations with integers What is r/10+4=5. Please explain!
out of the three states of matter which cannot be compressed on applying pressure
$2x is shared among 3 persons, A,B,C in the ratio 3:2:5 if B gets $45, find the value of x.
how many times does 6 go into 30
what is the square root of 517?
if 1 gallon of paint covers 400 sq feet, about how many gallons of paint are needed to paint the outside of a spherical tank of diameter 20 feet?
How could the loss of biodiversity affect humans?