khaliam5 khaliam5
  • 09-03-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 oranges for 3.00. If matthew spent 4.80 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

matthewglennkiser
matthewglennkiser matthewglennkiser
  • 09-03-2022

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Money/How Many

3.00/5=0.6 which means that 0.6 is the unit rate, which you now divide 4.80, the money, by 0.6, 4.80/0.6=8

Matthew got eight oranges.

Answer Link

Otras preguntas

What do 2 equivalent expressions always have in common
"an eye for an eye will only make the whole world blind"
What was the tribe who painted themselves blue called?
A company manufacturing company small solid plastic cubes .They use the expression s3 to find the volume of plastic needed to make a cube .Luis claims that the
Kayla had 3/4 of her book left to read on Sunday night. She read 1/6 of the book Monday afternoon and 1/4 of the book Monday evening. What fraction of the book
I want a 2 minute speech about being a school council .It is not like I am the school council but people should vote for me hearing the speech.So please make a
What does the right to privacy grant the individual?
Although the Bohr atomic model is helpful in counting electrons in their orbitals, why is this model inaccurate in terms of the actual location and movement of
What is work flexibility?
simplify the following expression. 6x + 5× + 4(2×)