Respuesta :

Answer:

6 donuts.

Step-by-step explanation:

Think of it as an individual product, the donut.

6 donuts for 6 dollars, make each donut cost 1 dollar.

But for 12 donuts for 10 dollars, make each donut cost 1.2 dollars.

So, it's cheaper to buy 6 donuts with 6 dollars.