contestada

You need to buy 24 cans of stew. Single cans sell for $2.49 each. A case of 24 cans sells for $54.87. How much money would you save if you bought a case of stew?

Respuesta :

You would save $4.89. Buying 24 single cans costs 59.76, and buying a case is 54.87. So you would save $4.89
well if you bought 24 single cans ( 2 x 2.49 ) it would cost 59.76 and a 24 pack costs 54.87 so you save $4.89