Nora and Ryan are making stufed animals for a toy drive. The table shows the fabric purchases they made (Nora with 4$ with 2/3 of fabric and Ryan with 6$ for 0.8 of fabric). Who purchased the more expensive fabric?

Respuesta :

find the unit rate.
Nora: $4 for 2/3= $2 for 1/3=$6 for 1
Nora would get 1 fabric for the same price Ryan would get 0.8 fabric.
Ryan is the answer.