adri201 adri201
  • 09-08-2021
  • Mathematics
contestada

2.5 kg of oranges cost $ 1.40, what is the cost of
1 kg of orange?​

Respuesta :

evalgraunke
evalgraunke evalgraunke
  • 10-08-2021
1 kg of orange costs $0.56

Work:
2.5/1.40 = 1/x

- Cross-multiply
2.5x ÷ 2.5 = x
1.40 ÷ 2.5 = 0.56
x = 0.56
Answer Link

Otras preguntas

how do you solve x-y=11 2x+y=19
What did Roosevelt propose that would allow the U.S. to provide war supplies to any country whose defense was vital to U.S. interests? A. Destroyers for Bases A
A society dominated by men is called _____. A. matriarchal B. authoritarian C. patriarchal D. monarchal
What type of crop is most likely to grow across Russia?
Convert 9 over 4 into mixed numbers
Why did Taft win the Republican nomination during the 1912 presidential race? A. Taft had the support of the conservative Democrats. B. Taft had the support of
Which events in the post-world war 1 period helped Adolf Hitler rise to power? Choose all answers that are correct? A.Germany was forced to pay reparations to t
Which description of Aristide Boucicaut is correct? A. He was a wealthy baron and the administrator in charge of the renovation of Paris. B. He was an author wh
Even if they were not necessarily abolitionists, why might people in New Mexico vote against allowing slavery in their state?
200 people went on holiday 10 % of the children went to Wales 25 % went to Scotland how many more people went to Scotland more than Wales