Planks cost $3 each and plywood sheets cost $5 each. Nick purchased 9 planks and 2 sheets of plywood. How much money did Nick spend all together? Explain how you solved the problem.
so if nick purchased 9 planks and they cost 3$ each then you could add 3 nine times or multiply 3x9 which is 27$ now the same with the plywood but i would be 10$ he spent on those now add 27 to 10 and you get 37$ so he spent 37$ all together