Write a function role for the total cost.

One frozen yogurt store sells frozen yogurt for $3.00 per cup and $1.25 per topping. Write a linear equation to show the total cost of a cup of frozen yogurt. Then calculate the total price for one cup of frozen yogurt with 4 toppings.