Respuesta :

Answer:

38 cents per mile

Step-by-step explanation:

Let us first calculate the total expenditure by Martha

= 21.25*3= $ 63.75

Cost of gas  =$ 63.45

Therefore cost per mile = 127.2/980= 0.1297+0.25= $0.3797 or 38 cents per mile