Heather works at the library. Her weekly income is directly proportional
to the number of hours she works. Last week she worked 16 hours and
earned $116. How much would she earn if she could work 20 hours?
When you do this type of problem, you want to find the unit rate. In order to do that you divide $116 by 16, and you get $7.25 (how much she make in one hour). Then you multiply $7.25 by 20, and get $145.