The corner grocery store sells apples for $1.19 per pound. Which store sells apples at a lower unit price than the corner store A: $2.50 for 2 pounds B: $3.48 for 3 pounds C: $4.80 for 4 pounds D: 7.32 for 6 pounds

Respuesta :

Answer:

B- 3.48 ÷ 3

Step-by-step explanation:

3.48 ÷ 3= 1.16

Hope this helps

-mercury