The swamp middle school basketball team purchased new equipment and uniforms. The total cost of equipment was $245 and each uniform cost $21. If the total cost of their purchase was $518, how many uniforms did they buy? Create an equation for this solution.
They bought 13 uniforms. If $518 was the total then subtract $245. Then you would get $273. Then divide $273 by $21 which would be 13 giving you your answer. Hope this helped!