roger is at the bakery. he is thinking of buying 1 ¾ lb of rainbow cookies. rainbow cookies cost $11.50 per pound. how much would the cookies cost?

Respuesta :

Answer:

The cookies would cost $20.125

Step-by-step explanation:

You would mulitply 1 3/4 by 11.50 to get your answer

Answer:

Step-by-step explanation:

11.50 a pound and he buys 1 3/4 a pound.

11.50*1.75= $20.125 or $20.13 if you round.