Respuesta :

Answer:

First figure out how many cups are in a gallon. 16 .

Next multiply 16×3= 48

Finally you divide price per cup or 20.16/ 48.

The cost is .42 cents per cup.

I got 0.64 because you first divide 20.16 by 3 and get 6.72
Sooo the 6.72 is the price of each gallon and since there is 16 cups per gallon you divide 6.72 by 16 and your answer is 0.42

Otras preguntas