ireniek
contestada

Kelsey went bowling. It cost her a one-time fee of $3.50 to rent shoes, and $6.50 per game she played. She does not want to spend more than $23.00. Write an inequality that could be used to determine how many games she can afford to play. Use "g" for the number of games. NO
SPACES.

Respuesta :

$6.50g+$3.50=$23.00