Arleen has a gift card for a local lawn and garden store. She uses the gift card to rent a tiller for 3 days. It costs $48 per day to rent the tiller. She also buys a rake for $5. Part 1 out of 2 Find the change to the value of her gift card. The value on her gift card decreased by dollars.