Joe pays $26.78 for 6.5 gallons of gas.
Find the unit price in dollars per gallon.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

$4.12

Step-by-step explanation:

$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon

z0mba

Answer: $4.12

Step-by-step explanation: For every gallon the unit rate is $4.12 per gallon.

Hope this helped!