PLEASE HELP ME!!!! DUE IN 5 MINUTES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


A sign at a local book store reads, "5 notebooks for $8.50." What is the unit price?

Respuesta :

Answer:

$1.70

Step-by-step explanation:

Divide the price by the number of notebooks to get unit rate.

[tex]\frac{price}{items} =\frac{8.50}{5} =$1.70[/tex]

Each notebook should cost $1.70.

Answer:

12

Step-by-step explanation: