Respuesta :

As the three ounces of cinnamon cost=
 $2.40,
so one ounce would cost 80 cents
 now
. multiply 80 scents by 16 that is total number
so 80*16
 so u will  get that cinnamon costs $12.80.
hope it helps

Answer:

The answer is A

Explanation: