laj03
contestada

6 pounds of grapefruit cost $3 5 lb of apples cost $2.65 what is the cost per pound for each fruit

Respuesta :

Answer:

Grapefruit: 0.50/pound, Apple: 0.53/pounds

Step-by-step explanation:

Divide the price by the pounds of fruit

Grapefruit:

price/pounds of fruit

3/6

0.50/pound

Apple:

price/pounds of fruit

2.65/5

0.53/pound

Hope this helps! :)

Otras preguntas