Respuesta :

Answer:

5 bags of pretzels for $10 has a lower unit cost

Step-by-step explanation:

1 bag = $3

5 bags = $10

For the 5 bags of pretzels;

each bag will cost 10/5 = $2

since $3 is greater than $2, therefore, 5 bags of pretzels has a lower unit cost