Respuesta :

Here is an example:

Josh bought 7 apples for $21.

21/7 is 3, so one apple costs $3. This is the unit rate.

21/7 simplifies to 3/1, that’s another way to think about it. Simplify the fraction until the denominator is 1.

Hope this helps! Tell me if you have any questions!