Sweety’s ice cream shop sells ice cream by weight. They charge $6.95 per pound. If your dish weighs 0.43 pounds, how much will it cost?

Respuesta :

$2.99

$6.95 x .43= 2.99

Answer:

multiple 6.95 by 0.43

should get

$2.99

Step-by-step explanation: