EA14.
LO 5.4A production department within a company received materials of $10,000 and conversion costs of $10,000 from the prior department. It added material of $27,200 and conversion costs of $53,000. The equivalent units are 20,000 for material and 18,000 for conversion. What is the unit cost for materials and conversion?