Respuesta :

a 1.25L Coca Cola that cost $1.29

Unit rate means we need to find the rate of 1 liter of Coca Cola

1.25 L Coca Cola =  $1.29

1 L of Coca Cola = ?

To find 1 liter of Coca cola divide the cost by liter, so we divide 1.29 by 1.25

[tex]\frac{1.29}{1.25}[/tex]

1.032

So the cost of 1 liter of Coco Cola = $1.032